INSTRUKCJA PIELĘGNACJI
Olejowosk nie jest aż tak odporny za zabrudzenia jak lakier. Za to jest w pełni ekologiczny i naturalny.
Czyszczenie powierzchni odbywać się powinno za pomocą miękkiej, lekko wilgotnej ściereczki.
Wodę i płyny należy niezwłocznie zetrzeć. Mocne zabrudzenia powierzchni można usuwać miękką ściereczką,
ale nie wolno trzeć w jednym miejscu.
Odradzamy stosowania agresywnych środków czyszczących, mogą one w sposób nieodwracalny uszkodzić powierzchnię.
Pronto, absolutnie nie.
Rekomendujemy zakup dedykowanych produktów:
Środek do czyszczenia wosku w spray-u
Środek do czyszczenia i pielęgnacji
Płyn do czyszczenia
MEBLE
Gatunki drewna
Standardowo, meble wykonujemy z dębu. Jest on idealnym materiałem do produkcji mebli: odpornym na codzienne użytkowanie, twardym a do tego pięknie się „starzeje”. Ma zróżnicowane usłojenie, od prostego po mocno kwieciste. Często licznie występują drobne sęki, o ciemnym zabarwieniu, które zbogacają rysunek deski. Na dębowych meblach, miejscami widoczny jest błyszcz, w postaci „plam”, o innym stopniu połysku niż otaczające go drewno. Ciężar 650-750 kg./m3. Barwa: twardziel jasno brązowa, biel żółtawo-biała.
Meble wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogą po pewnym czasie zmienić swój pierwotny kolor. Również zbyt wysoka i długotrwała wilgotność lub przesuszone powietrze może negatywnie wpływać na drewno, dlatego:
-meble powinny stać co najmniej 1 metr od źródła ciepła (kaloryfery, grzejniki elektryczne, itp.)
-wszelkie zabrudzenia powinny być natychmiast usuwane
-stawiając gorące, bardzo zimne lub wilgotne przedmioty na meblach, prosimy stosować podstawki w celu uniknięcia plam lub odkształceń
-do pisania itp. prosimy zawsze używać podkładów, aby na powierzchni nie powstały zarysowani
-meble powinny być ustawiane na poziomym podłożu, w przeciwnym razie ulegną odkształceniu, dostosowując się do nierówności podłoża
Konserwacja powierzchni olejowanych
Drewno olejowane jest bardziej wrażliwe na zabrudzenia niż drewno lakierowane, dlatego też wymaga trochę większej ostrożności podczas użytkowania. Warstwa oleju jest cienka, dlatego po pewnym czasie zużyty olej może miejscowo wsiąkać w drewno. Nie jest to wada i nie stanowi powodu do reklamacji! Olej powinien być ponownie nanoszony co 2-3 miesiące, aż do momentu, kiedy przestanie wsiąkać, w przeciwnym razie powierzchnia wygląda na niewykończoną. Prosimy przy tym uważać, aby olej rozprowadzić równomiernie, w przeciwnym razie powstają na powierzchni ciemniejsze punkty.
Prosimy nie używać:
-żadnych środków konserwujących lub czyszczących, które nie są dostosowane do drewna
-żadnych środków w aerozolu
-przy wykańczaniu naturalnego materiału szlachetnego takiego jak drewno dębowe występują również drobne nieregularności, przebarwienia lub mikro rysy, które podkreślają urodę tego produktu i nie stanowią uzasadnionego powodu do reklamacji. Przy wersji mebla z postarzeniami lub barwieniem, ważne jest by wziąć pod uwagę fakt, iż w efekcie wykańczania ręcznego nie będą one nigdy identyczne.
Konserwacja powierzchni emaliowanych
Emalia to powłoka wrażliwa na zarysowania, łatwo ulega obtłuczeniu. Do mebli wykończonych taka powierzchnią, wystarcza miękka szmatka i ciepła woda z odrobiną płynu do mycia naczyń. Aby uniknąć uszkodzeń, nie można używać środków zawierających rozpuszczalniki, środków szorujących, ściereczek mikrofazowych i urządzeń parowych.
LAMPY, PRZEDMIOTY Z METALU, LUSTRA
Stal emaliowana: to powłoka wrażliwa na zarysowania, łatwo ulega obtłuczeniu. Do elementów wykończonych taka powierzchnią, wystarcza miękka szmatka i ciepła woda z odrobiną płynu do mycia naczyń. Aby uniknąć uszkodzeń, nie można używać środków zawierających rozpuszczalniki, środków szorujących, ściereczek mikrofazowych i urządzeń parowych.
Stal nierdzewna: do jej czyszczenia należy używać miękkiej zwilżonej szmatki, można używać specjalistyczne mleczka do polerowania stalowych powierzchni.
Szkło i lustra: przecieraj tylko delikatną, wilgotną szmatką. Lustra, są pokryte teflonem, który nie może mieć kontaktu z chlorem!