Charakterystyka drewna oraz wymagana wilgotność pomieszczeń

Charakterystyka drewna oraz wymagana wilgotność pomieszczeń

W przypadku drewna mamy do czynienia z naturalnym materiałem, który oddycha i reaguje na środowisko. Gdy drewno zostaje przetworzone w mebel, nic się w tej kwestii nie zmienia i należy mieć to na uwadze podczas pielęgnacji. Drewno nie jest materiałem statycznym – często mówi się, że drewno „pracuje”. Meble drewniane często wydają z siebie dźwięki, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Są to wyraźne oznaki reagowania na otoczenie. Odpowiedzialność za to w szczególności ponosi wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Zawartość wody w drewnie, fachowo określana wilgotnością drewna, nieustannie dopasowuje się do wilgotności powietrza w otoczeniu. Powstałe wówczas szczeliny wynikają właśnie z odstępstw od wartości optymalnej wilgotności powietrza, a w takiej sytuacji nie może być mowy o żadnej higienie powietrza, a także nie stanowi podstaw do reklamacji.

Drewno reaguje na zmiany klimatu w pomieszczeniu w związku z tym mamy do czynienia z typowym dla naturalnego materiału, jakim jest drewno, procesem pęcznienia i kurczenia się. Drewno, jako materiał higroskopijny, stara się dopasować do panującego w pomieszczeniu klimatu, przez co zmienia się jego
wilgotność i objętość. Meble z drewna litego dostarczane są z wilgotnością ok. 9%. Ta wilgotność drewna odpowiada klimatowi pomieszczenia od 20 do 22 st. C i 55 do 65% względnej wilgotności powietrza. Wspomniany klimat powinien być osiągnięty na przestrzeni roku: w lecie będzie jednak on przekroczony, w zimie, w wyniku stosowania powszechnych dzisiaj rodzajów ogrzewania niższy. Gdy klimat pomieszczenia w ciągu roku nie będzie wyrównany, drewno podlegało będzie naprężeniem wynikającym z paczenia, natomiast w końcowej fazie okresu grzewczego uwidocznią się mniejsze lub większe szczeliny. Znikające po okresie grzewczym niewielkie fugi można w prosty sposób zlikwidować również w okresie grzewczym, nawilżając dodatkowo powietrze w pomieszczeniu.

Nawilżanie w żaden sposób nie zaszkodzi elementom drewnianym, ponieważ występujące w czasie pęcznienia i kurczenia drewna naprężenia są przejmowane przez warstwę podłoża i zgodnie z doświadczeniem i praktyką bez przeszkód redukowane. W przypadku gdy nie przeprowadza się dodatkowego nawilżania pomieszczeń ( nie wielkim nakładem, można utrzymać wilgotność powietrza w granicach 55%) następuje mocniejsze wysychanie drewna. Z powyższego widać, że wyłącznie nawilżanie powietrza w pomieszczeniu może znacznie ograniczyć wysychanie drewna. Utrzymanie względnej wilgotności powietrza na stałym poziomie 55%-65% jest niezbędne do osiągnięcia następujących efektów: unikniecie zbędnego i nadmiernego wysychania drewna, zminimalizowanie procesu powstawania szczelin, poprawa higieny powietrza.


Sposoby na utrzymanie właściwego poziomu wilgotności powietrza w mieszkaniu:
-odpowiednia wentylacja - można utrzymać wilgotność na przybliżonym poziomie,
-okna i drzwi powinny mieć specjalne systemy rozszczelnienia,
-pojemniki z wodą na kaloryferach w okresie zimowym,
-każda roślina zwiększa wilgotność powietrza,
-suszenie prania w pomieszczeniu (nie bezpośrednio na grzejniku)
-nawilżacze powietrza - oczyszczają dodatkowo powietrze z kurzy, pyłu i alergenów.
Godne polecenia są nawilżacze pomieszczeń z wbudowanym higrostatem - regulatorem wilgotności.
Aby w pokoju o pow. 16m2, o typowej wysokości i umeblowaniu utrzymać względną wilgotność powietrza w granicach 45-50% potrzebne jest w ciągu 24 godz. od 2 do 4 litrów wody. Natomiast w pokoju o 25m2 o dużym umeblowaniu i wys. 2,5m zapotrzebowanie na wodę przy 20°C w ciągu doby wynosi 6 litrów.